Vinçens Prenushi

At Vinçens Prenushi lindi në Shkodër më 4 shtator 1885 në një familje modeste, në Lagjen Rus, në rrugicën e Makajve. Shkollën për teologji e filozofi e kreu në Tirol të Austrisë. U bë njohës i mirë i shumë gjuhëve dhe kulturave evropiane, sidomos asaj gjermane. Boton më 1911 në Sarajevë vëllimin e parë të “Visaret e kombit”, me titull “Kangë popullore gegnishte” (Veri, Kosovë, Shqipni e Mesme), më 1918 botoi “Fjala e Zotit” si dhe “Grueja shqyptare”, më 1924 “Ndër lamijet e demokracisë së vërtetë”, etj. Përktheu gjithashtu disa vepra nga Dante, Wisseman, Slenklevicz, etj.
Dënohet me 20 vjet burg më 1947, vdes më 19 mars 1949 ne burgun e Durresit. Shpallet “Martir i Demokracisë” më 8 maj 1993.

www.ShkoderZemer.com

> ShkoderZemer.com Facebook <

Advertisements

Komento

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s