Home » Letërsi » Primo Shllaku » Nji plagë

Nji plagë

Nji plagë

Qe, ky ishte gjaku im.

Nji çast ma parë ai vraponte nëpër zemër.

Merre këtë gjak dhe vene në qiellin tand

si diell.

Në s’ban,

vene si hanë.

Në prapë nuk ban, vene siç asht,

si gjak

që disa çaste ma parë

vraponte në zemrën time

dhe ndoshta atje i pa,

n’errsinën e kuqe,

sytë

e tu plot drit.

www.ShkoderZemer.com

> ShkoderZemer.com Facebook <


Komento

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione / Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione / Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione / Modifica )

Google+ photo

Stai commentando usando il tuo account Google+. Chiudi sessione / Modifica )

Connessione a %s...

%d blogger hanno fatto clic su Mi Piace per questo: