Home » Letërsi » Ndre Mjeda » Lulja e bardhe

Lulja e bardhe

Lulja e bardhe

Prite pa nane nji vajze e shkrete
E shkoi motin idhte, n’ankim;
Idhte, n’ankim e shkoi ket jete,
Kah s’i pau kund vedit pshtim.

Fati i zi kah muer me e ndjeke,
Kjau sa kjau, mandej pushoi:
Mylli syt e, porsa deke,
Dhe i mjeruem trupin i a mloi.

Nji shtegtar andej tuj ardhe
Mas do ditsh, te aj vorr u ndal;
Tu aj vorr ndale, nji lule t’ bardhe
Pau tuj cile: Vorrit i u fal.

Ndoshta zemra e vajzes s’ mjere
U ba lule ku pushon,
M’ nji qi shpirti, lil me ere,
Hyll i ndritshem n’ qiell vizlon.

www.ShkoderZemer.com

> ShkoderZemer.com Facebook <


Komento

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione / Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione / Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione / Modifica )

Google+ photo

Stai commentando usando il tuo account Google+. Chiudi sessione / Modifica )

Connessione a %s...

%d blogger hanno fatto clic su Mi Piace per questo: