Home » Letërsi » Luigj Çekajt » Vargje mesatare…

Vargje mesatare…

Vargje mesatare edhe për spitalet amerikane

Kam parë dhe spitale vendesh të tjera
Por si spitalet në Amerikë,
As nuk kam parë kurr ndonji herë
Dhe as nuk besoj të shoh më
Më plaçin sytë.

Ndërtesa madhështore,
Me north me south me east me west
A thua se arkeologve
U kishte shkuar mendja të bëjnë qytet.

Koridore të gjata, njerëz me bluza të bardha
Salla kirurgjish moderne
Emergjenca të pandërpreme,
Mjekë të famshëm shumë
Mes qindra mijra vetëve të sëmurë,
Këtu gjilpërat në vend të veshkave
Atje, transpaltimi i zemrave
D. m. th. te Amerika,
Mjeksia ua ka kaluar të gjitha shkencave.

Si pacient i kuruar në “Xhakobi”në “Monte Fiore”
Di me thënë vetëm kaq;
Se po të më krijohej mundsia mua një ditë,
Të gjith të sëmurët e Botës
Do ti sillja këtu për dore
Që jetën tua shpëtoja…
Së paku tëdhjetve për qind në Amerikë.

www.ShkoderZemer.com

> ShkoderZemer.com Facebook <


Komento

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione / Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione / Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione / Modifica )

Google+ photo

Stai commentando usando il tuo account Google+. Chiudi sessione / Modifica )

Connessione a %s...

%d blogger hanno fatto clic su Mi Piace per questo: