Drenova

Drenova

( Asdrenit )

Ktu, afër kti burimit
që rrjedh me qetësi,
Nën hije t’ktyne pemve
Defreve ti n’fmini.

Këtu, në majë t’malit
Tek duket fshati jot,
N’qetsi po fryn ktu era,
Ngadal dhe gjetht i lot.

Ktu, pranë kishe tuj ndejun,
Shoh fshatin ku ke le:
Se sa nji fshat i bukur!
Sa i bukur ky atdhe!

Këtë vjershë Hilë Mosi e shkroi kur shkoi në Drenovë, në fshatin e lindjes së poetit Asdreni.

www.ShkoderZemer.com

> ShkoderZemer.com Facebook <

Advertisements

Komento

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s