Home » Letërsi » Hilë Mosi » Drenova

Drenova

Drenova

( Asdrenit )

Ktu, afër kti burimit
që rrjedh me qetësi,
Nën hije t’ktyne pemve
Defreve ti n’fmini.

Këtu, në majë t’malit
Tek duket fshati jot,
N’qetsi po fryn ktu era,
Ngadal dhe gjetht i lot.

Ktu, pranë kishe tuj ndejun,
Shoh fshatin ku ke le:
Se sa nji fshat i bukur!
Sa i bukur ky atdhe!

Këtë vjershë Hilë Mosi e shkroi kur shkoi në Drenovë, në fshatin e lindjes së poetit Asdreni.

www.ShkoderZemer.com

> ShkoderZemer.com Facebook <


Komento

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione / Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione / Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione / Modifica )

Google+ photo

Stai commentando usando il tuo account Google+. Chiudi sessione / Modifica )

Connessione a %s...

%d blogger hanno fatto clic su Mi Piace per questo: