Home » Letërsi » Hilë Mosi » Djali shqiptar

Djali shqiptar

Djali shqiptar

Un’ jam nji bir shqiptari
E Shqipninë e due.
Kujdes na la i pari
M’e dashtë e m’e nderue,

Se na atë e kemi nënë,
Prandej s’do lodhem kurr tue thanë
Un’ jam nji bir shqiptari
E shqipninë e due.

Un’ jam nji bir iliri
E i lirë un’ due me mbetë;
Për çfar’ do xhevahiri
Shqipnin’ s’e jap për jetë.

Ndër dej dhe gjaku mue ma thot
Se gjaku ujë nuk bahet dot.
Un’ jam nji bir iliri
E i lirë un’ due me mbetë.

Un’ jam nji bir arbnori,
Shqiptar besnik i mirë;
Kaq sa deri ke vorri
Shqiptar un’ due m’u thirrë.

Un’ kombin kurr s’kam m’e mohue,
Gjithmonë, gjithkund kam m’u diftue:
Un’ jam nji bir arbnori,
Shqiptar besnik i mirë.

www.ShkoderZemer.com

> ShkoderZemer.com Facebook <


Komento

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione / Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione / Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione / Modifica )

Google+ photo

Stai commentando usando il tuo account Google+. Chiudi sessione / Modifica )

Connessione a %s...

%d blogger hanno fatto clic su Mi Piace per questo: