Home » Letërsi » Frederik Rreshpja » Vijne Ciganet

Vijne Ciganet

Vijne Ciganet

Vijnë ciganët me daulle dhe me hënë
Ah, qajnë dhe ulërijnë.
Shpejt e shpejt i ngritën çadrat
Rreth shpirtit tim prej uji.

Isha i ri dhe isha i bukur,
Isha i zjarrtë në dashuri.
Shumë gjëra tani i harrova,
Për hënë e për magji…

Ulërijnë ciganët me daulle
Për dhembjet e shkretirave të largëta.
Rri zgjuar unë në breg të lumit,
Mallkuar me dashuri dhe me hënë.

Kori i trëndafilave derdh lotë
Për daulle dhe për hënë, i trishtuar.
Ah, ç’isha i ri dhe i bukur dikur,
Dikur në një mars të shkuar.

www.ShkoderZemer.com

> ShkoderZemer.com Facebook <


Komento

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione / Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione / Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione / Modifica )

Google+ photo

Stai commentando usando il tuo account Google+. Chiudi sessione / Modifica )

Connessione a %s...

%d blogger hanno fatto clic su Mi Piace per questo: