Vijne Ciganet

Vijne Ciganet

Vijnë ciganët me daulle dhe me hënë
Ah, qajnë dhe ulërijnë.
Shpejt e shpejt i ngritën çadrat
Rreth shpirtit tim prej uji.

Isha i ri dhe isha i bukur,
Isha i zjarrtë në dashuri.
Shumë gjëra tani i harrova,
Për hënë e për magji…

Ulërijnë ciganët me daulle
Për dhembjet e shkretirave të largëta.
Rri zgjuar unë në breg të lumit,
Mallkuar me dashuri dhe me hënë.

Kori i trëndafilave derdh lotë
Për daulle dhe për hënë, i trishtuar.
Ah, ç’isha i ri dhe i bukur dikur,
Dikur në një mars të shkuar.

www.ShkoderZemer.com

> ShkoderZemer.com Facebook <

Advertisements

Komento

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s