Home » Letërsi » Frederik Rreshpja » Lerme te vij me ty

Lerme te vij me ty

Lerme te vij me ty

Në fushë ecin ciganet dhe mbi supe
Daullet u varen si kufoma
Kur shpirtrat e shkretëtirës
S’kanë për t’u zgjuar më kurrë.

Nga çerdhja e shiut fluturoi
Kënga e reve tërë gjëmë.

Lermë të vij me ty!
Ky është muzgu im i fundit.
Unë vij tek ti të vdes, s’e ke kuptuar?

Më duhet të vdes dhe më duhet pastaj
Të shpërndaj gjakun tim mbi trëndafilat
Nën një hënë Jeruzalemi.

www.ShkoderZemer.com

> ShkoderZemer.com Facebook <


Komento

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione / Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione / Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione / Modifica )

Google+ photo

Stai commentando usando il tuo account Google+. Chiudi sessione / Modifica )

Connessione a %s...

%d blogger hanno fatto clic su Mi Piace per questo: