Home » Letërsi » Alfred Çapaliku

Alfred Çapaliku

Lindi ne Shkoder, me 28 qershor 1952. Debutoi me poezi ne shtypin letrar qe ne shkollen e mesme.
Kreu studimet e larta ne Universitetin e Tiranes, ne degen Gjuhe-letersi, me 1973
Punoi arsimtar ne fshatrat e Tropojes e te Shkodres, si dhe ne qytet.
Eshte pedagog i Letersise Shqipe dhe asaj te krahasuar, ne Universitetin e Shkodres “Luigj Gurakuqi”

Ka botur librat:
– ” Kenga e kantiereve ” (poezi), Tirane,1976
– ” Per njerezit e punes ” (poezi), Tirane,1980
– ” Java pa ty ” (poezi), Shkoder,1995
– ” At Vinçenc Prendushi ” (monografi), Shkoder, 1996
– ” Nje jave me perralla ” (proze per femije), Shkoder, 1998
– ” Bernardin Palaj ” (monografi), Shkoder, 1999
– ” Tregime per ty ” (proze), Shkoder, 1999
– ” Muzike ne levizje ” (poezi), Shkoder, 2000
– ” Ufoja dhe lulet ” (poezi per femije), Shkoder, 2001
– ” Gasper Pali ” (monografi), Shkoder, 2002
– ” Alfabeti i munguar” (studime letrare) , Shkoder, 2003
– “Ese dhe studime letrare” (studime letrare, ese), Shkoder, 2005

www.ShkoderZemer.com

> ShkoderZemer.com Facebook <


Komento

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione / Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione / Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione / Modifica )

Google+ photo

Stai commentando usando il tuo account Google+. Chiudi sessione / Modifica )

Connessione a %s...

%d blogger hanno fatto clic su Mi Piace per questo: